VPN (وی پی ان) چیست و چگونه کار می کند؟

VPN (وی پی ان) چیست و چگونه کار می کند؟
آنچه در این مقاله میخوانید:

وی پی ان چیست و چگونه کار می کند؟ انواع مختلف VPN کدام است و دلایل و نحوه استفاده از آن به چه صورت می باشد؟؟

**این مقاله صرفا آموزشی جهت امنیت سایبری است و ما هیچگونه VPN فروشی یا رایگان جهت دانلود ارائه نمی‌دهیم! **

 

 

 

تعریف وی پی ان

VPN مخفف Virtual Private Network است. این یک فناوری است که یک اتصال امن ایجاد می کند. وی پی ان ترافیک آنلاین شما را در زمان واقعی رمزگذاری می کند و به شما امکان می دهد یک اتصال خصوصی به اینترنت برقرار کنید. شما می توانید مکان مورد نظر خود را انتخاب کرده و طوری مرور کنید که گویی در شهر، کشور یا حتی نقطه دیگری از جهان هستید. این امر سطح بالاتری از حریم خصوصی را تضمین می کند و همچنین قرار گرفتن در معرض تهدیدات سایبری را کاهش می دهد.

ترافیک اینترنت شما از طریق یک تونل رمزگذاری شده عبور می کند و به نظر می رسد که از سرور VPN به جای آدرس IP خودتان می آید. این بسیار مهم است به خصوص اگر از یک Wi-Fi عمومی یا یک اتصال Wi-Fi مشترک استفاده می کنید.

“یک VPN مانند یک واسطه دیجیتال بین شما و اینترنت عمل می کند.”

 

VPN چگونه کار می کند؟

هنگامی که به اینترنت متصل هستید، تمام فعالیت های شما ثبت شده و با پروتکل اینترنت یا آدرس IP شما مرتبط می شود. اگر از یک شبکه WiFi مشترک استفاده می‌کنید، دیگران در شبکه می‌توانند کارهای شما را ببینند. حتی در شبکه خانگی شما، ارائه دهنده خدمات اینترنت شما (ISP) همچنان می تواند فعالیت شما را ببیند. استفاده از VPN مانند ایجاد یک واسطه دیجیتال بین دستگاه شما و اینترنت است که دیگران را از دیدن آنچه شما انجام می دهید جلوگیری می کند.

وقتی به یک وی پی ان متصل می شوید، به جای اینکه فعالیت شما با آدرس IP شما مرتبط باشد، اکنون این آدرس IP سرور VPN است که با داده های شما مرتبط است. ممکن است آن را مانند یک آدرس برگشتی در نظر بگیرید: به جای اینکه نامه از آدرس خانه شما می آید، اکنون از آدرس “خانه” سرور VPN می آید.

داده‌هایی که هنگام آنلاین بودن ارسال و دریافت می‌شوند نیز رمزگذاری شده‌اند، بنابراین علاوه بر اینکه از آدرس IP شما نمی‌آیند، غیرقابل خواندن نیز هستند. شما می توانید آن را مانند ارسال اطلاعات درهم از طریق یک تونل مخفی در نظر بگیرید، و تا زمانی که به مقصد مورد نظر خود در طرف دیگر نرسد، قابل خواندن نیست.

حتی اگر کسی پیام را در تونل بدون کلید رهگیری کند، نمی تواند آن را رمزگشایی کند. بدون اینکه خیلی تکنیکی باشد، نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که با VPN، داده ها هنگام ورود به تونل رمزگذاری می شوند و هنگام خروج از تونل با استفاده از کلیدهای رمزگذاری رمزگشایی می شوند.

فرآیند ایجاد اتصال وی پی ان نسبتاً ساده است. هنگامی که یک کاربر به یک سرور VPN متصل می شود، نرم افزار سرویس گیرنده VPN در دستگاه او یک دست دادن با سرور را آغاز می کند. در طی این فرآیند، کلاینت و سرور برای ایجاد یک اتصال رمزگذاری شده، کلیدهای خود را مبادله می کنند.

پس از برقراری ارتباط، تمام داده های منتقل شده بین مشتری و سرور رمزگذاری شده و توسط اشخاص ثالث قابل رهگیری نیستند. این شامل داده‌های ارسال شده از طریق شبکه‌های عمومی، مانند نقاط اتصال Wi-Fi یا شبکه‌های سلولی است.

 

 

چرا باید از اتصال VPN استفاده کنید؟

“با استفاده از VPN، مردم نمی توانند بفهمند شما کی هستید، کجا هستید یا به چه چیزی نگاه می کنید.”

یک سرویس VPN می‌تواند کاربردهای زیادی داشته باشد، مانند پوشش آدرس IP شما از آدرس کنجکاو ترول‌ها، هکر ها، مشاغل و دولت‌ها، خواه از اتصال WiFi شخصی یا عمومی استفاده می‌کنید. به همین ترتیب، اتصال به اینترنت از طریق سرور رمزگذاری شده وی پی ان امنیت شما را از چنین موجوداتی بهبود می بخشد. یک مزیت جالب تغییر آدرس IP این است که می توانید مکان خود را تغییر دهید.

بنابراین، هدف VPN چیست؟ خوب، همه افراد از VPN برای یک چیز استفاده نمی کنند. در اینجا چند دلیل رایج استفاده مردم از شبکه های خصوصی مجازی آورده شده است:

 

امنیت کار از راه دور

تصادفی نیست که حملات سایبری افزایش یافته است زیرا شرکت های بیشتری کار از راه دور را پذیرفته‌اند. برای محافظت از فریلنسرهای دورکار در برابر حملات آنلاین، بسیاری از مشاغل در حال ثبت نام برای حساب های VPN شرکتی هستند. خبر خوب برای فریلنسرها در این شرایط این است که آنها مجبور نیستند نگران پرداخت هزینه یک سرویس وی پی ان باشند، زیرا کارفرمایان آنها را برای یک سرویس ثبت نام می کنند.

 

امنیت وای فای عمومی

در حالی که استفاده از اتصال به اینترنت در مرکز خرید، فرودگاه، رستوران یا پارک راحت است، اما چنین اتصالاتی می‌توانند در برابر حمله Man-in-the-Middle (MitM) یا یک حمله WiFi جعلی، ایمن و آسیب‌پذیر باشند. استفاده از VPN کاربران را از چنین حملاتی ایمن می کند.

 

پخش ویدئو

پلتفرم‌های پخش جریانی مانند Netflix، Hulu، HBO و دیگران می‌توانند دسترسی را با آدرس IP شما محدود کنند. اگر در کشوری سفر می‌کنید یا در کشوری زندگی می‌کنید که گزینه‌های سرگرمی محدودی دارد، این ایده‌آل نیست. با استفاده از VPN برای جعل موقعیت مکانی خود، می توانید بلوک های جغرافیایی را دور بزنید و به برنامه های تلویزیونی، فیلم ها و حتی بازی های ویدیویی مختلف دسترسی داشته باشید.

برخی از گیمرها و پخش کننده ها از VPN برای پوشش آدرس های IP خود در پی تشدید حملات doxxing و swatting استفاده می کنند. با این حال، برخی از گیمرها نگران تأثیر VPN بر عملکرد بازی خود هستند. بنابراین، آیا وی پی ان سرعت اینترنت را کاهش می دهد؟ پاسخ ممکن است شما را شگفت زده کند.

 

خرید اینترنتی و بانکداری

پلتفرم‌های پرداخت مانند PayPal ممکن است از بلوک‌های جغرافیایی برای محدود کردن دسترسی کاربران در برخی کشورها استفاده کنند و کاربران قانونی را از حساب‌هایشان مسدود کنند، مانند مسافران. یک VPN می تواند به شما کمک کند این بلوک ها را دور بزنید و به حساب خود دسترسی پیدا کنید. یک VPN همچنین ممکن است به شما کمک کند تا از وب سایت هایی که قیمت های متفاوتی را بر اساس آدرس IP ارائه می دهند، معاملات بهتری دریافت کنید.

 

فرار از سانسور

کاربران اینترنت در کشورهایی که محدودیت آزادی بیان دارند، گاهی اوقات در دسترسی به محتوای سانسور شده، مانند اخبار، با کمک VPN ها موفق می شوند. شهروندان، فعالان و روزنامه‌نگاران در کشورهایی با قوانین سخت‌گیرانه نیز از وی پی ان استفاده می‌کنند تا مسیرهای خود را در اینترنت پوشش دهند و ایمن بمانند.

 

پنهان کردن آدرس IP واقعی شما

با ابزارهای مناسب، یک موجود کنجکاو مانند یک استالکر، هکر یا ترول آنلاین می تواند موقعیت جغرافیایی عمومی شما را از طریق آدرس IP شما پیدا کند. پوشاندن آدرس IP واقعی خود با یک آدرس مجازی از موقعیت مکانی شما محافظت می کند.

 

جعل موقعیت مکانی شما

جعل موقعیت مکانی شما با استفاده از سرورهای VPN در سراسر جهان یک راه عالی برای گیج کردن هر کسی است که از شما جاسوسی می کند.

 

انتقال امن داده ها

کسب‌وکارها اصرار دارند که نیروهای دورکار برای امنیت داده‌ها با VPN به منابع شرکت متصل شوند. امنیت سرتاسر VPN از داده های حساس مانند مالکیت معنوی در برابر هکرها محافظت می کند.

علاوه بر این مزایای استفاده از اتصال VPN، کارفرمایان اغلب از وی پی ان استفاده می‌کنند تا کارمندان خود را قادر سازند تا از راه دور به فایل‌ها و برنامه‌های موجود در شبکه تجاری دسترسی داشته باشند، گویی در دفتر هستند. علاوه بر این، برخی از افراد از VPN برای دور زدن سانسور اینترنت در برخی کشورها استفاده می کنند.

 

 

تاریخچه VPN ها

VPN های اولیه

مفهوم اتصال دستگاه های راه دور از طریق شبکه جدید نیست. در دهه 1970، اولین شبکه‌های گسترده (WANs) توسعه یافتند که به سازمان‌ها اجازه می‌داد کامپیوترها را در فواصل بزرگ به هم متصل کنند. یکی از اولین روش‌ها برای اتصال از راه دور، اتصالات تلفنی بود، که در آن کاربران با استفاده از مودم و خط تلفن با یک سرور راه دور ارتباط برقرار می‌کردند. این به کاربران امکان دسترسی به منابع در یک شبکه راه دور را می داد، اما کند، گران و نه چندان امن بود.

در دهه 1990، با گسترش بیشتر اینترنت، شرکت ها شروع به استفاده از خطوط اجاره‌ای برای اتصال دفاتر شعبه خود به یک شبکه مرکزی کردند. این کار سرعت بیشتری نسبت به اتصالات شماره گیری داشت، اما همچنان گران بود و نیاز به نگهداری زیادی داشت.

 

تکنولوژی اولیه VPN

در اواخر دهه 1990، فناوری جدیدی به نام شبکه های خصوصی مجازی (VPN) ظهور کرد. وی پی ان ها به کاربران این امکان را می دادند که از طریق اینترنت عمومی به یک شبکه خصوصی متصل شوند و از رمزگذاری برای حفظ امنیت داده های خود استفاده کنند. این امر اتصال کارگران راه دور به یک شبکه مرکزی را بسیار آسان‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر کرد، زیرا اکنون می‌توانستند از اینترنت عمومی به جای خطوط اجاره‌ای گران قیمت استفاده کنند.

اولین پروتکل VPN Point-to-Point Tunneling Protocol (PPTP) نام داشت که توسط مایکروسافت در سال 1996 توسعه یافت. PPTP به کاربران اجازه می داد تا با استفاده از نام کاربری و رمز عبور برای احراز هویت، یک اتصال امن بین رایانه خود و یک سرور راه دور ایجاد کنند. یکی دیگر از پروتکل های اولیه وی پی ان ، پروتکل لایه 2 تونل (L2TP) بود که توسط مایکروسافت و سیسکو در سال 1999 توسعه یافت.

 

VPN های فعلی

امروزه از VPN ها توسط افراد و سازمان ها در سراسر جهان برای محافظت از حریم خصوصی و امنیت آنلاین خود استفاده می شود. VPN های مدرن از طیف وسیعی از پروتکل های رمزگذاری، از جمله OpenVPN، IPSec و WireGuard برای ایجاد اتصالات امن از طریق اینترنت استفاده می کنند.

 

انواع مختلف VPN چیست؟

انواع مختلفی از VPN ها وجود دارد که هر کدام ویژگی ها و موارد استفاده منحصر به فرد خود را دارند. انواع اصلی وی پی ان ها عبارتند از:

VPN دسترسی از راه دور: این نوع VPN توسط افراد یا کارمندان برای اتصال به شبکه یک شرکت از یک مکان راه دور مانند یک دفتر خانه یا یک کافی شاپ استفاده می شود. VPN های دسترسی از راه دور از رمزگذاری و احراز هویت برای ایمن کردن ارتباط بین کاربر و شبکه شرکت استفاده می کنند.

VPN Site-to-Site: این نوع وی پی ان برای اتصال دو یا چند شبکه به یکدیگر مانند دفتر مرکزی شرکت و دفاتر شعبه آن استفاده می شود. VPN های سایت به سایت یک ارتباط امن و رمزگذاری شده بین شبکه ها ایجاد می کنند و به کاربران اجازه می دهند به منابع دسترسی داشته باشند و به طور ایمن با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

Intranet VPN: VPN Intranet برای ایجاد یک شبکه خصوصی در شبکه داخلی یک شرکت استفاده می شود. این نوع VPN به کارمندان اجازه می دهد تا به طور ایمن و خصوصی از داخل شبکه به منابع شرکت دسترسی داشته باشند.

Extranet VPN: Extranet VPN برای ایجاد یک ارتباط امن و خصوصی بین یک شرکت و شرکا، تامین کنندگان یا مشتریان آن استفاده می شود. این نوع VPN برای به اشتراک گذاری امن اطلاعات حساس بین سازمان های مختلف استفاده می شود.

وی پی ان موبایل: VPN موبایل برای ارائه اتصالات امن و رمزگذاری شده برای دستگاه های تلفن همراه، مانند گوشی های هوشمند یا تبلت ها استفاده می شود. VPN های موبایل اغلب توسط کارگران راه دور استفاده می شود که نیاز به دسترسی ایمن به منابع شرکت از دستگاه های تلفن همراه خود دارند.

SSL VPN: یک SSL VPN از پروتکل SSL (Secure Sockets Layer) برای ایجاد یک اتصال امن و رمزگذاری شده بین یک کاربر و یک شبکه راه دور استفاده می کند. VPN های SSL اغلب برای ارائه دسترسی از راه دور به برنامه ها و خدمات مبتنی بر وب استفاده می شوند.

 

 

نحوه انتخاب VPN مناسب

وقتی نوبت به انتخاب وی پی ان می رسد، مهم است که چند فاکتور کلیدی را در نظر بگیرید. این شامل:

پروتکل های امنیتی: به دنبال VPN باشید که از پروتکل های امنیتی قوی مانند OpenVPN یا IKEv2 استفاده می کند تا مطمئن شوید که داده های شما به درستی رمزگذاری شده و محافظت می شود.

مکان های سرور: تعداد و مکان سرورهای موجود از طریق وی پی ان را در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید به محتوایی دسترسی داشته باشید که در مکان شما محدود شده است یا اگر می‌خواهید اتصال خود را برای پخش جریانی یا بازی بهینه کنید، این امر می‌تواند بسیار مهم باشد.

سیاست های ورود به سیستم: مطمئن شوید که سیاست های ورود به سیستم هر VPN را که در نظر دارید مرور کنید. خط مشی عدم ورود به سیستم به طور کلی امن ترین گزینه است، زیرا به این معنی است که VPN هیچ سابقه‌ای از فعالیت های آنلاین شما را نگه نمی دارد.

 

نحوه استفاده از VPN در دستگاه های مختلف

 

چگونه از VPN در رایانه و کامپیوتر خود استفاده کنم؟

یک ارائه دهنده VPN انتخاب کنید: ابتدا باید یک ارائه دهنده وی پی ان  را انتخاب کنید که نیازهای شما را برآورده کند. ارائه دهندگان VPN زیادی در دسترس هستند، بنابراین قبل از انتخاب یکی از آنها، حتماً درباره ویژگی ها، قیمت ها و نظرات کاربران تحقیق و مقایسه کنید. همچنین ارزش امتحان کردن را دارد و متوجه می شوید که آیا محصول را دوست دارید یا خیر.

دانلود و نصب نرم افزار VPN: پس از انتخاب یک ارائه دهنده VPN، می توانید نرم افزار وی را دانلود و بر روی کامپیوتر خود نصب کنید. معمولاً می‌توانید پیوند دانلود را در وب‌سایت ارائه‌دهنده یا در فروشگاه برنامه دستگاه خود پیدا کنید.

راه اندازی نرم افزار VPN: پس از نصب نرم افزار، سرویس گیرنده وی پی ان را در رایانه خود راه اندازی کنید.

ورود به سیستم: برای ورود به نرم افزار VPN اطلاعات حساب VPN خود مانند نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید.

انتخاب سرور: هنگامی که وارد سیستم شدید، معمولاً لیستی از سرورها برای انتخاب به شما نمایش داده می شود. یک مکان سرور را برای اتصال انتخاب کنید. مکانی که انتخاب می کنید مکان مجازی و آدرس IP اختصاص داده شده به رایانه شما را تعیین می کند.

اتصال به وی پی ان: برای برقراری ارتباط با سرور VPN، روی دکمه اتصال کلیک کنید. پس از اتصال، رایانه شما توسط رمزگذاری VPN محافظت می شود و ترافیک اینترنت شما از طریق سرور VPN هدایت می شود.

تأیید اتصال: می توانید با بررسی آدرس IP و مکان خود تأیید کنید که به وی پی ان متصل هستید. وب سایت های زیادی وجود دارند که می توانند این اطلاعات را ارائه دهند، مانند WhatIsMyIPAddress.com.

 

 

چگونه از VPN در تلفن هوشمند یا تبلت خود استفاده کنم؟

هنگامی که یک ارائه دهنده VPN برای رایانه خود انتخاب می کنید، آنها احتمالاً یک برنامه VPN را برای سایر دستگاه های شما مانند تلفن و رایانه لوحی ارائه می دهند. بسیاری از ارائه دهندگان وی پی ان  پشتیبانی بین پلتفرمی را ارائه می دهند، به این معنی که می توانید از خدمات آنها در چندین دستگاه با یک حساب کاربری استفاده کنید.

استفاده از یک برنامه VPN در تلفن یا رایانه لوحی شما می تواند به ویژه هنگام اتصال به شبکه های Wi-Fi عمومی مفید باشد، زیرا این شبکه ها اغلب ناامن هستند و می توانند در برابر هکرها آسیب پذیر باشند.

 

چگونه از VPN در تلفن هوشمند خود استفاده کنید

همانطور که قبلا ذکر شد، اتصالات وی پی ان برای تلفن های هوشمند اندرویدی و آیفون نیز در دسترس هستند و به طور کلی استفاده از آنها آسان است. برای راه اندازی VPN در گوشی هوشمند خود، مراحل زیر را دنبال کنید:

یک ارائه دهنده معتبر وی پی ان انتخاب کنید: در حالی که ارائه دهندگان VPN رایگان در دسترس هستند، توصیه می شود برای امنیت و حفظ حریم خصوصی بهتر یک ارائه دهنده حرفه ای انتخاب کنید.

دانلود و نصب برنامه VPN: برنامه را از اپ استور iOS یا فروشگاه گوگل پلی نصب کنید.

وارد حساب کاربری خود شوید: پس از نصب برنامه، وارد حساب وی پی ان خود شوید.

تنظیمات اولیه: تنظیمات پیش فرض معمولاً برای کاربران عادی گوشی هوشمند طراحی شده است. این برنامه شما را از طریق عملکردهای کلیدی خدمات VPN راهنمایی می کند.

VPN را روشن کنید: اکثر برنامه های وی پی ان یک کلید روشن/خاموش ساده در صفحه اصلی ارائه می دهند.

Switch servers: اگر می خواهید مکان مجازی خود را تغییر دهید، کشور مورد نظر را از لیست سرورهای موجود انتخاب کنید.

راه اندازی پیشرفته: اگر به درجه بالاتری از حفاظت از داده ها نیاز دارید، می توانید بسته به VPN که استفاده می کنید، پروتکل های دیگری را برای روش رمزگذاری خود انتخاب کنید. علاوه بر این، برخی از برنامه‌های VPN ویژگی‌های تشخیصی و سایر ویژگی‌های پیشرفته را ارائه می‌کنند که می‌توانید قبل از اشتراک آن‌ها را بررسی کنید.

فعال کردن اتصال VPN: پس از تکمیل تنظیمات، اتصال VPN را از طریق برنامه فعال کنید تا از مرور ایمن اطمینان حاصل کنید.

نحوه استفاده از VPN در تلویزیون

بسیاری از تلویزیون‌های هوشمند مدرن به شما امکان می‌دهند یک برنامه VPN را مستقیماً از فروشگاه‌های برنامه داخلی خود دانلود کنید. برای مثال، تلویزیون‌هایی که Android TV را اجرا می‌کنند، از برنامه‌های Android Android پشتیبانی می‌کنند. اگر تلویزیون شما از برنامه VPN پشتیبانی نمی کند، از روتر با پشتیبانی از VPN پخته استفاده کنید یا روتر خود را با تنظیمات VPN برنامه ریزی کنید تا از VPN در تلویزیون خود استفاده کنید. همچنین، سعی کنید یک استریم استیک را با نرم افزار VPN به درگاه HDMI تلویزیون خود وصل کنید.

 

نحوه استفاده از VPN در Netflix

استفاده از VPN برای تماشای Netflix بسته به دستگاه شما می تواند ساده یا چالش برانگیز باشد. اگر سیستم عامل دستگاه شما مانند Windows، macOS، iOS یا Android از یک برنامه وی پی ان پشتیبانی می کند، VPN خود را دانلود، فعال و اجرا کنید تا Netflix را از مکان دیگری تماشا کنید. روش دیگر، از یک روتر VPN استفاده کنید یا روتر خود را برای استفاده از تنظیمات VPN خود برنامه ریزی کنید.

 

نحوه استفاده از VPN برای بازی (PS4 یا PS5)

اگر می خواهید بدانید که چگونه از VPN در کنسول های PS4 یا PS5 استفاده کنید، ممکن است در سفری چالش برانگیز باشید. هیچ برنامه VPN وجود ندارد که بتوانید از فروشگاه پلی استیشن سونی دانلود کنید. در اینجا چند گزینه وجود دارد که می توانید امتحان کنید:

  • از یک روتر Wi-Fi با پشتیبانی از VPN استفاده کنید.
  • اطلاعات VPN خود را به صورت دستی در روتر خود وارد کنید.
  • کنسول Sony خود را از طریق اترنت به رایانه شخصی خود متصل کنید و اشتراک گذاری اتصال اینترنت را در رایانه شخصی خود فعال کنید.

نحوه استفاده از VPN در Xbox

برای بسیاری از بازیکنان، Xbox Ones چیزی فراتر از کنسول های بازی است. آنها واحدهای سرگرمی هستند در حالی که یک VPN ممکن است اتصال اینترنت را کمی کند کند، اما به گیمرها اجازه می دهد عناوین غیرقابل دسترس در منطقه خود را بازی کنند یا محتوای سرگرمی دیجیتال را از کشور دیگری مصرف کنند.

اما اگر می خواهید بدانید چگونه از وی پی ان در Xbox One یا کنسول قدیمی مایکروسافت استفاده کنید، باید کمی تلاش کنید، زیرا هیچ برنامه VPN وجود ندارد که بتوانید دانلود کنید. در اینجا چند گزینه وجود دارد که می توانید امتحان کنید:

  • از یک روتر Wi-Fi با پشتیبانی از VPN استفاده کنید.
  • اطلاعات وی پی ان خود را به صورت دستی در روتر خود وارد کنید.
  • Xbox خود را از طریق اترنت به رایانه شخصی خود متصل کنید و اشتراک گذاری اتصال اینترنت را در رایانه شخصی خود فعال کنید.

 

نحوه استفاده از VPN برای تغییر مکان

اگر می خواهید نحوه استفاده از وی پی ان برای تغییر مکان را بیاموزید – کافی است به یک سرور VPN با آدرس IP متفاوت از آدرس شما متصل شوید. به نظر می رسد که شما از محل سرور VPN به جای مکان شما، که می تواند شهر یا کشور دیگری باشد، به اینترنت متصل می شوید. با استفاده از این روش، به طور بالقوه می توانید با دور زدن geoblocks قفل محتوای سرگرمی جدید را باز کنید.

 

آیا می توان به اتصال وی پی ان اعتماد کرد؟

استفاده از VPN می‌تواند یک لایه امنیتی و حریم خصوصی برای فعالیت‌های آنلاین شما فراهم کند، اما اینکه آیا VPN واقعاً ایمن است یا نه به عوامل مختلفی بستگی دارد. قدرت رمزگذاری مورد استفاده توسط ارائه‌دهنده وی پی ان یک عامل حیاتی است.

اکثر VPN ها از ترکیبی از پروتکل های رمزگذاری برای ایمن سازی ارتباط بین دستگاه کاربر و سرور VPN استفاده می کنند. رایج ترین پروتکل های رمزگذاری مورد استفاده توسط VPN ها OpenVPN، IPSec و WireGuard هستند. این پروتکل‌ها از الگوریتم‌های رمزگذاری پیشرفته استفاده می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که داده‌های در حال انتقال امن هستند و از چشم‌های کنجکاو محافظت می‌شوند.

سیاست حفظ حریم خصوصی و شیوه های ثبت گزارش ارائه دهنده وی پی ان نیز عوامل مهمی هستند که باید در نظر گرفته شوند. یک ارائه دهنده VPN خوب باید یک خط مشی رازداری واضح و شفاف داشته باشد که مشخص کند چه داده هایی را از کاربران خود جمع آوری می کنند و چگونه از آن استفاده می کنند. آنها همچنین باید یک خط مشی عدم ورود به سیستم داشته باشند، به این معنی که آنها هیچ اطلاعاتی در مورد فعالیت های آنلاین شما یا داده های منتقل شده از طریق سرورهای خود ذخیره نمی کنند.

امنیت فیزیکی سرور VPN یکی دیگر از عوامل مهم است. سرور VPN در صورتی که به درستی ایمن نباشد می تواند در برابر حملات فیزیکی یا نفوذ آسیب پذیر باشد. ارائه دهندگان خوب VPN اقداماتی را برای ایمن سازی سرورهای خود انجام می دهند، مانند استفاده از احراز هویت چند عاملی، فایروال ها و سایر اقدامات امنیتی.

در نهایت، مهم است که توجه داشته باشید که هیچ وی پی ان 100٪ ایمن نیست. در حالی که یک VPN می تواند یک لایه اضافی از امنیت و حریم خصوصی را فراهم کند، هنوز برای یک مهاجم مصمم ممکن است اتصال VPN را به خطر بیندازد. با این حال، استفاده از یک ارائه دهنده معتبر VPN می تواند خطر چنین حملاتی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

 

سخن آخر

در کل، استفاده از VPN یک ابزار ضروری برای محافظت از حریم خصوصی و امنیت آنلاین شما است. این به شما امکان می دهد بدون نگرانی در مورد نظارت بر فعالیت های آنلاین شما، اینترنت را به صورت ایمن مرور کنید. با این حال، استفاده از VPN به تنهایی برای محافظت از حضور آنلاین شما در برابر تهدیدات سایبری کافی نیست.

همچنین استفاده از آنتی ویروس و نرم افزارهای امنیتی اینترنتی معتبر برای محافظت از دستگاه خود در برابر بدافزار ها و ویروس ها بسیار مهم است. علاوه بر این، آگاهی از تهدیدات امنیت سایبری، مانند کلاهبرداری های فیشینگ و نقض داده ها، و اتخاذ تدابیر مناسب برای محافظت از خود می تواند در تضمین امنیت آنلاین شما بسیار موثر باشد.

با ترکیب استفاده از VPN با سایر اقدامات امنیتی، می توانید یک رویکرد جامع برای محافظت از خود به صورت آنلاین ایجاد کنید. به یاد داشته باشید، اینترنت می تواند مکان خطرناکی باشد، اما با انجام اقدامات احتیاطی لازم، می توانید با خیال راحت و با خیال راحت وب گردی کنید.

لطفا امتیاز دهید

این مقاله را به اشتراک بگذارید

با عضویت در خبرنامه ایمیلی از آخرین مقالات و کدهای تخفیف باخبر شو!

میخوای کسب و کار آنلاین
و پر فروش داشته باشی؟

با ما در ارتباط باش، میتونیم کمکت کنیم!

رشد و توسعه کسب و کار آنلاین با پانا مارکتینگ

پانا مارکتینگ در تمامی شهرهای کشور فعالیت دارد اما دفتر اصلی فعلی ما در مشهد می باشد. مطالعه بیشتر

راههای ارتباط با ما

با شما تماس می گیریم!