احراز هویت دو عاملی یا دو مرحله ای (Two Factor Authentication) چیست؟

احراز هویت دو عاملی (Two Factor Authentication)
آنچه در این مقاله میخوانید:

احراز هویت دو عاملی (Two Factor Authentication) یا 2FA چیست؟ دلیل اهمیت آن چیست؟ چگونه احراز هویت دو مرحله ای را فعال کنم؟ در این مقاله به پاسخ این سوالات خود خواهید رسید!

استفاده از رمز عبور قوی برای حفظ زندگی دیجیتالی ایمن ضروری است. با این حال، گاهی اوقات رمزهای عبور نیز می توانند به راحتی توسط هکر ها شکسته شوند. اینجاست که احراز هویت دو مرحله ای نقش مهمی در این دنیای تکنو ایفا می کند.

بنابراین، احراز هویت دو مرحله ای چیست؟ احراز هویت دو عاملی یک لایه امنیتی اضافی است که به حساب‌ها در سراسر اینترنت اضافه شده است و برای هر کسی که می‌خواهد حساب خود را ایمن نگه دارد ضروری است زیرا این روش احراز هویت نیاز به دو مؤلفه مختلف ارائه شده توسط کاربر دارد.

این مقاله همه چیزهایی را که باید در مورد احراز هویت دو مرحله‌ ای بدانید، از چیستی و نحوه عملکرد آن گرفته تا نحوه راه‌اندازی آن در تمام سرویس‌های اصلی به شما ارائه می‌دهد.

 

احراز هویت دو عاملی (2FA) چیست؟

احراز هویت دو عاملی (2FA) یک لایه امنیتی اضافی است که هنگام ورود به وب‌سایت‌ها یا برنامه‌ها استفاده می‌شود که به عنوان تأیید دو مرحله‌ ای نیز شناخته می‌شود و یک اقدام امنیتی اضافی است که می‌تواند برای محافظت از حساب شما استفاده شود.

هنگامی که 2FA فعال است، از شما خواسته می شود که یک کد اضافی (معمولاً به تلفن همراه شما ارسال می شود، یا می تواند یک رمز فیزیکی باشد که در رایانه خود وارد می کنید.) علاوه بر رمز عبور خود هنگام ورود به سیستم وارد کنید. دسترسی به حساب شما برای شخصی دشوارتر است، حتی اگر رمز عبور شما را بداند.

2FA یک اقدام امنیتی مهم است زیرا دسترسی شخصی به حساب شما را سخت تر می کند، حتی اگر نام کاربری و رمز عبور شما را داشته باشد. اگر هکری بخواهد وارد حساب کاربری شما شود، به نام کاربری و رمز عبور و کد تلفن یا توکن فیزیکی شما نیاز خواهد داشت و احتمال اینکه حساب شما به خطر بیفتد بسیار کمتر می شود.

2FA بی خطا نیست اما یک بازدارنده قوی در برابر هکرها است و به طور فزاینده‌ای رایج می شود. بسیاری از وب‌سایت‌ها و برنامه‌های بزرگ اکنون از 2FA پشتیبانی می‌کنند، و به طور کلی ایده خوبی است که اگر گزینه‌ای است، آن را فعال کنید.

2FA یک اقدام امنیتی اختیاری است که در بسیاری از وب سایت ها و خدمات آنلاین موجود است. اگر نگران امنیت حساب خود هستید، توصیه می کنیم 2FA را فعال کنید.

 

 

 

 

 

اهمیت احراز هویت دو مرحله ای

احراز هویت دو مرحله ای (2FA) یک اقدام امنیتی مهم است که می تواند به محافظت از حساب های آنلاین شما در برابر دسترسی کاربران غیرمجاز کمک کند. 2FA از شما می‌خواهد تا قبل از ورود به حساب کاربری، دو مدرک (یا “عامل”) برای اثبات هویت خود ارائه دهید. رایج ترین نوع 2FA استفاده از رمز عبور (چیزی که می دانید) و کد یکبار مصرف تولید شده توسط یک برنامه احراز هویت (چیزی که شما دارید) به عنوان دو عامل است.

2FA می تواند برای محافظت از طیف گسترده‌ای از حساب های آنلاین، از جمله ایمیل، رسانه های اجتماعی و بانکداری آنلاین استفاده شود. این یک راه موثر برای جلوگیری از دسترسی هکرها و سایر کاربران غیرمجاز به حساب های شما است، زیرا آنها برای ورود به سیستم نیاز به رمز عبور و دسترسی به برنامه احراز هویت شما دارند.

احراز هویت دو مرحله ای همچنین می تواند به محافظت از حساب شما در برابر دسترسی در صورت سرقت رمز عبور کمک کند. اگر شخصی بخواهد با رمز عبور دزدیده شده شما وارد حساب کاربری شما شود، هکرها به نوع دوم شناسایی نیز نیاز خواهند داشت که دسترسی هکرها به حساب شما را بسیار دشوارتر می کند. اگر در حال حاضر از 2FA در حساب های آنلاین خود استفاده نمی کنید، اکیداً توصیه می کنیم آن را فعال کنید تا آنها را ایمن نگه دارید.

 

روش های رایج احراز هویت دو مرحله ای (2FA)

چند روش استاندارد برای احراز هویت دو مرحله‌ای وجود دارد که محبوب‌ترین آنها استفاده از یک تولیدکننده کد یا یک برنامه احراز هویت است. سایر روش‌های کمتر رایج شامل استفاده از نشانه فیزیکی یا بیومتریک است.

استفاده از مولد کد محبوب ترین روش احراز هویت دو مرحله ای است. این روش جایی است که شما یک برنامه در گوشی خود دارید که کدی را که باید وارد کنید و رمز عبور شما را تولید می کند. این کد هر 30 ثانیه تغییر می کند، بنابراین حدس زدن غیرممکن است.

یک برنامه احراز هویت شبیه به تولیدکننده کد است، اما به جای ایجاد کد، به شما یک اعلان فشاری روی تلفن شما می‌دهد که برای ورود به آن باید تأیید کنید. این روش کمی امن‌تر از تولیدکننده کد است، زیرا سخت‌تر است. برای دزدیدن تلفن شما و مجوز ورود به سیستم نسبت به سرقت تلفن شما و حدس زدن کد.

توکن فیزیکی دستگاه کوچکی است که شما با خود حمل می‌کنید و کد تولید می‌کند. این روش ها نسبت به روش های دیگر کمتر رایج هستند، زیرا ممکن است گم یا دزدیده شوند.

بیومتریک روش جدیدتری برای احراز هویت دو مرحله‌ای است که از چیزی منحصر به فرد در مورد شما مانند اثر انگشت شما برای ورود به سیستم استفاده می‌کند. این روش امن‌ترین روش است، زیرا حدس زدن اثر انگشت شما غیرممکن است.

 

احراز هویت دو مرحله ای چگونه کار می کند؟

احراز هویت دو مرحله‌ای می‌تواند به روش‌های مختلفی کار کند، اما رایج‌ترین روش استفاده از یک برنامه در تلفن هوشمند است. هنگامی که سعی می کنید وارد حسابی با 2FA فعال شوید، نام کاربری و رمز عبور خود را طبق معمول وارد می کنید.

سپس از شما خواسته می شود تا فرم دوم احراز هویت را ارائه دهید. این روش معمولا با باز کردن برنامه و وارد کردن کد نمایش داده شده روی صفحه انجام می شود. روش‌های دیگر 2FA شامل استفاده از نشانه فیزیکی یا بیومتریک مانند اثر انگشت یا اسکن است.

 

 

مزایای 2FA

2FA یک اقدام امنیتی مهم است زیرا یک لایه حفاظتی اضافی به حساب های شما اضافه می کند. حتی اگر شخصی موفق به سرقت نام کاربری و رمز عبور شما شود، نمی‌تواند به حساب شما دسترسی داشته باشد مگر اینکه نوع دوم احراز هویت شما را نیز داشته باشد.

2FA می تواند به محافظت از حساب های شما در برابر دسترسی غیرمجاز کمک کند، حتی اگر رمز عبور شما به خطر بیفتد. حتی اگر شخصی رمز عبور شما را داشته باشد، نمی تواند به حساب شما وارد شود مگر اینکه به کد یکبار مصرف دسترسی داشته باشد. این امنیت دسترسی هکرها به حساب های شما را بسیار دشوارتر می کند.

علاوه بر امنیت بهبود یافته، 2FA همچنین می تواند با دانستن اینکه حساب های شما محافظت بهتری دارند، به شما آرامش دهد. با وجود 2FA، می‌توانید مطمئن باشید که احتمال به خطر افتادن حساب‌های شما بسیار کمتر است و می‌توانید با آگاهی از اینکه اطلاعات شما بهتر محافظت می‌شود، آسوده بخوابید!

 

 

آیا احراز هویت دو عاملی امن است؟

شکی نیست که احراز هویت دو مرحله ای بسیار امن تر از تکیه بر یک عامل واحد مانند رمز عبور است. با این حال، برخی از خطرات امنیتی بالقوه باید در نظر گرفته شود.

به عنوان مثال، اگر یک مهاجم بتواند به دستگاه کاربر دسترسی پیدا کند، ممکن است بتواند عامل دوم احراز هویت را دور بزند. اما اگر اعتبار کاربری به سرقت رفته باشد، مهاجم ممکن است بتواند از آنها برای ورود به سیستم و دور زدن احراز هویت دو مرحله ای استفاده کند. بنابراین مسئولیت حفاظت از کد بر عهده کاربر است.

به طور کلی، احراز هویت دو مرحله ای روشی بسیار امن تر از تکیه بر یک عامل واحد است. با این حال، آگاهی از خطرات احتمالی برای حفظ امنیت حساب خود تا حد امکان ضروری است.

 

 

نتیجه

بیایید نتیجه بگیریم که باید نیاز به احراز هویت دو مرحله ای را در دنیای امروز تشخیص دهیم. زیرا همه افراد به شدت به احراز هویت دو مرحله ای برای محافظت از حساب های آنلاین نیاز دارند. اما به دلیل عدم آگاهی، اکثر مردم باید از مزایای احراز هویت دو مرحله ای استفاده کنند.

اگر به دنبال افزایش مهارت های امنیت سایبری و شروع حرفه خود هستید، به شما توصیه می کنیم دوره جامع امنیت سایبری ما را بررسی کنید. این برنامه می تواند به شما کمک کند مهارت های مربوطه را به دست آورید. اگر سوال یا سوالی دارید، لطفاً آن را در بخش نظرات زیر مطرح کنید. تیم ما در اولین فرصت با شما تماس خواهد گرفت.

 

سوالات متداول

1. چگونه 2FA را تنظیم کنم؟

چند راه مختلف برای تنظیم احراز هویت دو مرحله ای (2FA) وجود دارد، اما رایج ترین روش استفاده از برنامه هایی مانند Google Authenticator یا Authy است. هنگامی که یکی از این برنامه ها را روی تلفن خود نصب کردید، باید یک حساب کاربری با سرویسی راه اندازی کنید که از 2FA پشتیبانی می کند. این فرآیند معمولاً با وارد کردن تنظیمات امنیتی حساب خود و فعال کردن 2FA انجام می شود. پس از آن، هر بار که وارد می شوید، از شما خواسته می شود که یک کد از برنامه Authenticator خود وارد کنید.

 

2. چگونه می توانم 2FA را در موبایل فعال کنم؟

برای فعال کردن 2FA در دستگاه تلفن همراه خود، باید یک برنامه احراز هویت مانند Authy یا Google Authenticator را دانلود کنید. پس از نصب برنامه، باید حساب های خود را به آن اضافه کنید. معمولاً باید نام حساب، یک کد QR یا یک کلید مخفی ارائه دهید. هنگامی که حساب های شما اضافه شد، برنامه یک کد منحصر به فرد ایجاد می کند که باید هنگام ورود به حساب های خود وارد کنید. 2FA می تواند با افزودن یک لایه امنیتی اضافی به ایمن نگه داشتن حساب های شما کمک کند.

 

3. آیا احراز هویت دو مرحله ای امن است؟

بله، احراز هویت دو مرحله ای کاملا ایمن است.

 

4. نمونه هایی از 2FA چیست؟

چندین نمونه از 2FA وجود دارد، اما دو نمونه بسیار مهم وجود دارد.

یک مثال ارسال کد به تلفن همراه کاربر از طریق پیامک است و این کد ارسالی از 2FA علاوه بر رمز ورود برای ورود باید وارد شود.

مثال دیگر استفاده از یک شناسه بیومتریک مانند اثر انگشت یا اسکن چشمی است. این نوع 2FA به کاربر نیاز دارد که یک دستگاه فیزیکی مانند گوشی هوشمند داشته باشد که بتوان از آن برای باز کردن قفل حساب استفاده کرد.

 

5. 3 نوع احراز هویت چیست؟

سه نوع اصلی احراز هویت وجود دارد:

  1. چیزی که کاربر می داند (به عنوان مثال، رمز عبور).
  2. چیزی که کاربر دارد (به عنوان مثال، یک رمز امنیتی).
  3. چیزی که مربوط به کاربر است (به عنوان مثال، اثر انگشت).

 

ترکیبی از این روش ها اغلب برای امنیت بیشتر استفاده می شود. به عنوان مثال، یک دستگاه خودپرداز ممکن است به یک پین و یک کارت بانکی نیاز داشته باشد.

چیزی که کاربر می داند رایج ترین شکل احراز هویت است که می تواند رمز عبور، شماره شناسایی شخصی (PIN) یا عبارت عبور باشد. کاربر مسئول حفظ این اطلاعات و مخفی نگه داشتن آن است. اگر اطلاعات به خطر بیفتد، کاربر می تواند آن را تغییر دهد.
چیزی که کاربر دارد دومین شکل رایج احراز هویت است. این نوع می تواند یک نشانه فیزیکی، مانند یک کلید یا یک کارت کلید، یا یک رمز مجازی، مانند یک کد امنیتی تولید شده توسط یک دستگاه یا برنامه رمز باشد. کاربر مسئول پیگیری این اطلاعات و اطمینان از گم شدن یا دزدیده نشدن آن است. اگر اطلاعات به خطر بیفتد، کاربر می تواند آن را تغییر دهد.

چیزی در روش کاربر احراز هویت بیومتریک نامیده می شود که از ویژگی های فیزیکی یا رفتاری منحصر به فرد کاربر استفاده می کند. نمونه های رایج عبارتند از اثر انگشت، اسکن چشمی و تشخیص صدا. این نوع احراز هویت نسبت به دو مورد دیگر از امنیت بیشتری برخوردار است زیرا جعلی یا تکرار آن پیچیده است.

لطفا امتیاز دهید

این مقاله را به اشتراک بگذارید

با عضویت در خبرنامه ایمیلی از آخرین مقالات و کدهای تخفیف باخبر شو!

میخوای کسب و کار آنلاین
و پر فروش داشته باشی؟

با ما در ارتباط باش، میتونیم کمکت کنیم!

رشد و توسعه کسب و کار آنلاین با پانا مارکتینگ

پانا مارکتینگ در تمامی شهرهای کشور فعالیت دارد اما دفتر اصلی فعلی ما در مشهد می باشد. مطالعه بیشتر

راههای ارتباط با ما

با شما تماس می گیریم!