دارک وب (Dark Web) و دیپ وب (Deep Web) چیست؟

دارک وب و دیپ وب و خطرات آنها چیست؟ چه چیزی در آن وجود دارد؟ ابزارهای لازم و نحوه دسترسی ایمن به Dark Web و Deep Web چگونه است؟
آنچه در این مقاله میخوانید:

دارک وب و دیپ وب و خطرات آنها چیست؟ چه چیزی در آن وجود دارد؟ ابزارهای لازم و نحوه دسترسی ایمن به Dark Web و Deep Web چگونه است؟

دیپ وب (وب عمیق یا وب نامرئی و پنهانی) شبکه پنهانی از وب سایت ها است که توسط موتورهای جستجوی استاندارد یافت نمی شوند و فقط با یک مرورگر خاص قابل دسترسی هستند. به دلیل گزارش های اشتباه در رسانه ها و ارائه نادرست در تلویزیون و فیلم، فضایی است که به عنوان وب پنهان شناخته می شود، فضایی است که به شدت درک نشده است، که اغلب با دارک وب اشتباه گرفته می شود.

 

 

دیپ وب در واقع یک فضای محبوب برای فعالیت های قانونی است. در واقع، شما احتمالاً امروز چندین بار به Deep Web دسترسی پیدا کرده اید تا حساب بانکی خود را چک کنید، ایمیلی بخوانید یا به یک سند امن دسترسی داشته باشید.

دیپ وب نیز بسیار بزرگتر از وب کمتر پنهان است. بنابراین، چند درصد از اینترنت را دیپ وب تشکیل می دهد؟ در حالی که گفتن دقیق آن دشوار است، کارشناسان معتقدند که وب عمیق می تواند 500 برابر بزرگتر از وب معمولی باشد.

 

دارک وب و دیپ وب و خطرات آنها چیست؟ چه چیزی در آن وجود دارد؟ ابزارهای لازم و نحوه دسترسی ایمن به Dark Web و Deep Web چگونه است؟

 

تعریف دیپ وب: دیپ وب چیست؟

دیپ وب هر چیزی در اینترنت است که کاربران نمی توانند آن را از طریق روش های سنتی مانند موتورهای جستجوی محبوب یا مرورگرهای وب اصلی پیدا کنند یا به آن دسترسی پیدا کنند. محتوا در Deep Web به راحتی در دسترس نیست زیرا به طور کامل توسط موتورهای جستجو فهرست نشده است یا به دلیل محافظت از رمز عبور.

صفحات رسانه‌های اجتماعی، ایمیل‌ها، سوابق مالی شخصی و گزارش‌های بهداشتی محافظت‌شده همگی بخشی از وب عمیق هستند زیرا نمی‌توان آنها را از طریق یک موتور جستجو محبوب کشف کرد. به طور مشابه، هر محتوایی که در پشت دیوارهای پرداخت وجود دارد، مانند یک فیلم نتفلیکس یا یک داستان مجله‌ای که پرداخت برای خواندن دارد، نیز بخشی از وب عمیق است.

مزیت محتوای فهرست نشده مشهود است. هیچ کس نمی تواند از موتور جستجو برای یافتن پیام های خصوصی شما، از جمله خودتان، استفاده کند.

در حالی که برخی از محتوای Deep Web برای محافظت از امنیت کاربران و سازمان ها به راحتی قابل دسترسی نیستند، برخی دیگر برای محافظت از فعالیت های مجرمانه پنهان می شوند. بخش کوچک تیره تر دیپ وب، وب تاریک نامیده می شود.

 

وب عمیق در مقابل وب سطحی

یک تشبیه رایج، اینترنت را با یک کوه یخ مقایسه می‌کند، جایی که سرفیس وب بخش قابل مشاهده است در حالی که وب عمیق بخش غوطه‌ور شده بسیار بزرگ‌تر است. راه دیگر برای نگاه کردن به سوال Deep Web vs Surface Web این است که تصور کنید از فضای بیرونی در یک سفینه فضایی با یک نقشه ناقص عبور می کنید. تمام مکان های شناخته شده کشف شده توسط کاوشگران بخشی از سرفیس وب هستند، در حالی که مکان های غیرمستند یا پنهان بخشی از وب عمیق هستند.

پس چگونه محتوای وب به بخشی از سرفیس وب تبدیل می شود؟ موتورهای جستجو مانند گوگل، یاهو و بینگ از ربات هایی به نام خزنده های وب استفاده می کنند. این کاوشگرها وب جهانی را مرور می کنند تا محتوای اینترنت را فهرست کنند.

بسیاری از کاربران اینترنت محتوا را در دیپ وب از طریق وب سطحی پیدا می کنند. نمونه‌ای از این زمانی است که ایمیل خود را در وب بررسی می کنید. وقتی از صفحه وب ایمیل خود بازدید می کنید، در سرفیس وب هستید. اما وقتی با استفاده از اعتبارنامه ورود به حساب خود دسترسی پیدا می کنید، در Deep Web هستید.

 

دیپ وب در مقابل دارک وب: تفاوت بین وب عمیق و وب تاریک چیست؟

بیشتر Deep Web برای محافظت از محتوای به ظاهر قانونی از دسترسی غیرمجاز نامرئی نگه داشته می شود. همانطور که گفته شد، محتوای موجود در دیپ وب توسط موتورهای جستجو نمایش داده نمی شود و می تواند شامل وب سایت های محافظت شده با رمز عبور، صفحات قفل شده در پشت دیوارهای پرداخت، ایمیل ها و پیام های رسانه های اجتماعی خصوصی باشد.

هنگامی که دیپ وب را با دارک وب مقایسه می کنید، می توانید دیپ وب را به عنوان بخش نامرئی اینترنت و Dark Web را به عنوان بخش مخفی اینترنت در نظر بگیرید. اگرچه فعالیت غیرقانونی و قانونی می تواند در هر دو وجود داشته باشد، دیپ وب معمولاً فضایی برای فعالیت قانونی است، در حالی که وب تاریک به دلیل فعالیت غیرقانونی بدنام است.

کارشناسان می گویند که دارک وب تنها بخش کوچکی از وب عمیق است. با این حال، این گوشه کوچک اینترنت میزبان برخی از پر اصطکاک ترین فعالیت ها در وب است.

 

 

تعریف دارک وب: Dark Web چیست؟

در اینجا یک تعریف سریع Dark Web وجود دارد: دارک وب بخشی پنهان عمداً از دیپ وب است که برای دسترسی به آن به ابزارهای خاصی نیاز دارد و معمولاً بستری برای فعالیت های غیرقانونی یا مخرب است. صفحات وب تاریک با تونل‌های شبکه تصادفی‌سازی شده ساخته می‌شوند و رشته‌های URL منحصربه‌فردی را دارند که به جای «.com» معمولی به نام‌های دامنه غیرمعمول مانند «.onion» ختم می‌شوند.

 

در دارک وب چه چیزی وجود دارد؟

دارک وب شامل بازارهای غیرقانونی است که اسلحه گرم، پورنوگرافی، مواد مخدر، مالکیت معنوی دزدیده شده و خدمات غیرقانونی می فروشند. برخی از فروشندگان نیز در قسمت زیرین دیپ وب دارو می فروشند. به عنوان مثال، برخی از کاربران همین چند سال پیش واکسن کووید-19 را از Dark Web خریداری می کردند.

هکر ها همچنین ممکن است اطلاعات دزدیده شده را در این بازارها بفروشند، از جمله اطلاعات شخصی کودکان مدرسه و سایر اطلاعات از بخش آموزش. در واقع، FBI در مورد انجمن های Dark Web که داده های بخش آموزش را حمل می کنند، هشدار می دهد.

مجرمان سایبری که رمزهای عبور سرقت شده را از دارک وب خریداری می کنند، می توانند از آنها برای انواع حملات آنلاین از جمله حملات باج افزار استفاده کنند. در واقع، کارشناسان بر این باورند که رمز عبور سرقت شده به گروه باج افزار Darkside کمک کرده است تا به Colonial Pipeline حمله کند. باندها ابزارهای باج افزار را در Dark Web نیز می فروشند.

دارک وب همچنین می تواند برخی از خدمات بسیار غیرقانونی مانند ترور را ارائه دهد. ممکن است در مورد قاتل قراردادی دارک وب شنیده باشید که توسط یک کارگر ایتالیایی فناوری اطلاعات در یک شرکت بزرگ استخدام شد تا شریک سابق خود را ترور کند. این مظنون پس از آن دستگیر شد که یوروپل یک تحلیل رمزنگاری از تراکنش بیت کوین برای ردیابی مظنون انجام داد.

با این حال، همه فعالیت‌های غیرقانونی در دارک وب لزوماً مخرب نیستند. فعالان، مخالفان و حتی روزنامه‌نگاران از وب تاریک برای مخفی کردن مکان‌های خود در حین تبادل داده‌های حساس استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، شهروندان کشورهایی مانند کره شمالی از Dark Web برای به اشتراک گذاری اطلاعات استفاده می کنند. فعالان در طول بهار عربی در برخی از کشورهای خاورمیانه از دارک وب برای پوشش مسیرهای خود برای سازماندهی رویدادها استفاده کردند. و بسیاری از پلتفرم های خبری برجسته دارای سایت های دارک وب برای راهنمایی های ناشناس هستند.

سایر افرادی که نیاز به محافظت از حریم خصوصی خود دارند، مانند افشاگران، نیز از Dark Web استفاده می کنند، به خصوص در کشورهایی که زندگی آنها در خطر است. افرادی که با تهدید شرکای سابق، تعقیب کنندگان و سایر سوء استفاده کنندگان مواجه می شوند، ممکن است سعی کنند از ناشناس بودن خود در دارک وب محافظت کنند.

 

آیا دارک وب غیرقانونی است؟

در حالی که دارک وب میزبان بسیاری از فعالیت های غیرقانونی است، در بیشتر کشورها غیرقانونی نیست. فقط در کشورهایی که فعالیت اینترنت را در داخل مرزهای خود به شدت کنترل می کنند، به صراحت ممنوع است.

از نظر فنی، Dark Web تنها گروهی از صفحات وب است که توسط موتورهای جستجو نمایه نمی شوند و تنها از طریق ابزارهای خاص قابل دسترسی هستند. با این حال، بسیاری از وب سایت های دارک وب بسترهایی برای فعالیت های غیرقانونی مانند خرید و فروش مواد مخدر، قاچاق اسلحه و پورنوگرافی کودکان هستند.

در حالی که دارک وب از نظر فنی غیرقانونی نیست، دسترسی به آن بسته به موقعیت مکانی شما می تواند باشد. در برخی کشورها، دسترسی به دارک وب غیرقانونی است، زیرا بهشتی برای اهداف مجرمانه است. در کشورهای دیگر، دارک وب به طور خاص غیرقانونی نیست، اما دسترسی به وب سایت های خاصی در Dark Web ممکن است خلاف قانون باشد. به عنوان مثال، دسترسی به وب سایت های پورنوگرافی کودکان در بسیاری از کشورها غیرقانونی است.

 

دارک وب چگونه کار می کند؟

محتوا در دارک وب در شبکه‌های همپوشانی وجود دارد که از اینترنت و ابزارها و پیکربندی‌های ویژه برای حفظ امنیت و حریم خصوصی استفاده می‌کنند. شبکه‌های روی تاریک وب اطلاعات حساس مانند مکان‌های کاربر را پنهان می‌کنند، در حالی که با استفاده از این سیستم‌های پیچیده، تجارت را انجام می‌دهند. این شبکه ها از شبکه های کوچک نظیر به نظیر (P2P) و همچنین شبکه های بزرگتری مانند TOR ساخته شده‌اند.

TOR محبوب ترین راه برای دسترسی به تاریک وب در حالی که از موقعیت مکانی کاربر محافظت می کند است. TOR همچنین به عنوان The Onion Router شناخته می شود، TOR به کاربران امکان می دهد به صورت ناشناس در اینترنت از جمله Dark Web مرور کنند. قبل از اینکه آن را به مقصد برساند، ترافیک را از طریق چندین سرور پرتاب می کند و ردیابی فعالیت یا مکان کاربر را دشوارتر می کند.

 

 

نحوه استفاده از دارک وب: نحوه دسترسی ایمن به Dark Web

برای دسترسی ایمن به دارک وب، به لیستی از پیوندهای دارک وب ایمن برای دسترسی نیاز دارید. در مرحله بعد، به یک مرورگر خاص مانند TOR نیاز دارید. مرورگر TOR یک مرورگر وب رایگان و منبع باز مبتنی بر فایرفاکس است. به شما امکان می دهد به صورت ناشناس به محتوای Dark Web دسترسی پیدا کنید.

همچنین می توانید از VPN (شبکه خصوصی مجازی) برای افزایش حریم خصوصی و امنیت آنلاین خود استفاده کنید. بنابراین، VPN هنگام دسترسی به Dark Web چه کاری برای شما انجام می دهد؟ به طور خلاصه، یک VPN یک اتصال خصوصی و رمزگذاری شده بین دستگاه شما و اینترنت ایجاد می کند و جاسوسی از فعالیت های اینترنتی شما را برای هر کسی سخت تر می کند. لطفاً از یک VPN معتبر با رمزگذاری قوی، خدمات سریع و یک خط مشی قوی عدم ورود به سیستم استفاده کنید تا مطمئن شوید که ردیابی یا نظارت نمی شوید.

چه در سرفیس وب، چه در دارک وب یا دیپ وب هستید، برای ایمن ماندن آنلاین، باید برخی از قوانین ایمنی عمومی را دنبال کنید:

1.همیشه URL صحیح را در مرورگر خود وارد کنید. به عنوان مثال، در حالی که بسیاری از کاربران Dark Web برای یافتن پیوندها از یکی پنهان بازدید می کنند، اما متوجه نمی شوند که ویکی مخفی چندین کلون مخرب با URL های مختلف دارد.

2. در صورتی که ناخودآگاه روی یک پیوست، پیوند یا وب سایت مخرب در Dark Web کلیک کنید، ابزار ضد بدافزار پیشگیرانه را برای محافظت از سیستم خود دانلود کنید.

3. میکروفون و وب کم خود را از طریق سیستم عامل خود غیرفعال کنید. همچنین ممکن است بخواهید آنها را از نظر فیزیکی بپوشانید. اگرچه ممکن است چنین اقداماتی بیش از حد محتاطانه به نظر برسند، اما ممکن است از حریم خصوصی شما در برابر برخی از جاسوس‌افزارهای تهاجمی، استالکر و تروجان‌ ها محافظت کنند.

4. از VPN رایگان و خدمات پراکسی رایگان خودداری کنید زیرا ممکن است برای امنیت و حریم خصوصی شما مضر باشند.

5. در حالی که ممکن است از دارک وب برای تحقیق یا ارتباط استفاده کنید، از بازارهای دارک وب چیزی نخرید. یک کاربر بی تجربه می تواند به راحتی در طول یک تراکنش قربانی یک حمله فیشینگ در تاریک وب شود. به عبارت دیگر، از افرادی که اقلام مشکوک را در Dark Web می فروشند، انتظار صداقت نداشته باشید.

6. باور نکنید که خرید کالا یا خدمات با بیت کوین از ناشناس بودن شما محافظت می کند. گزارش یوروپل در مورد پرونده قاتل قرارداد دارک وب ثابت می کند که تراکنش های بیت کوین را می توان شناسایی کرد.

7. هرگز اطلاعات شخصی خود را در دارک وب به اشتراک نگذارید. همچنین باید یک آدرس ایمیل موقت برای استفاده در صفحات دارک وب ایجاد کنید.

 

دسترسی به دارک وب در آیفون

برای دسترسی ایمن به دارک وب از آیفون خود، باید همان اقدامات احتیاطی ذکر شده در بخش بالا را دنبال کنید. به عنوان مثال، شما باید لیستی از وب سایت های Dark Web ایمن داشته باشید و باید اقداماتی را برای محافظت از امنیت و حریم خصوصی خود انجام دهید. علاوه بر این، شما نیاز دارید:

مرورگر TOR – دارک وب: این مرورگر onion طراحی شده ویژه برای iOS به شما امکان دسترسی ایمن به Dark Web را می دهد.

Malwarebytes برای iOS: نرم‌افزار امنیت سایبری را برای iOS دانلود کنید تا از دستگاه شما در برابر وب‌سایت‌های مخرب، کلاهبرداری‌های آنلاین و پلت‌فرم‌های ناامنی که ممکن است حامل باج‌افزار، کلاهبرداری فیشینگ و سایر تهدیداتی باشند که Safari را هدف قرار می‌دهند، محافظت کند.

VPN برای iPhone: از برنامه Malwarebytes Privacy VPN برای iPhone برای ایمن کردن اتصال خود و جلوگیری از جاسوسی استراق سمع در فعالیت شما استفاده کنید.

 

Inside the Dark Web: چگونه در Dark Web جستجو کنیم؟

پس از دانلود مرورگر TOR می توانید به دارک وب دسترسی پیدا کنید. وب‌سایت‌های موجود در Dark Web به جای «.com»، «.net» یا یک URL رایج دیگر با «.onion» خاتمه می‌یابند. برای یافتن چنین وب سایت های دارک نت، باید از موتور جستجوی دارک نت استفاده کنید. لطفاً پس از در نظر گرفتن تمام خطرات این کار را انجام دهید.

 

اگر وارد دارک وب شوید چه اتفاقی می افتد؟

دارک وب کمی شبیه غرب وحشی اینترنت است! تا زمانی که با خیال راحت به سایت های ناشناخته نروید، رایانه شما آسیبی نمی بیند. با این حال، مسیر اشتباه را انتخاب کنید و ممکن است یک یا چند مورد زیر برایتان اتفاق بیفتد:

 • دانلود بدافزار
 • ناآگاهانه اطلاعات شخصی حساس را با یک بازیگر بد به اشتراک بگذارید.
 • وارد کتاب های بد اجرای قانون شوید.
 • با رسانه‌هایی برخورد کنید که سال‌ها به شما آسیب وارد می‌کنند.
 • به یک صفحه وب تاریک که توسط یک کلاهبردار برای باج گیری شما ایجاد شده است، برسید.

 

دارک وب چقدر است؟ Dark Web چقدر از اینترنت را تشکیل می دهد؟

محققان تخمین می زنند که صدها هزار وب سایت در دارک وب وجود دارد. با این حال، وب تاریک تنها بخش کوچکی از اینترنت است. در حالی که رقم دقیق مشخص نیست، برخی کارشناسان معتقدند که این رقم به 5 درصد از اینترنت می رسد.

 

 

ابزارهای دارک وب

مرورگر دارک وب

یک مرورگر Dark Web مانند Tor به شما امکان می دهد به طور ناشناس به وب سایت های Darknet دسترسی داشته باشید. درخواست های صفحه وب شما را از طریق لایه هایی از سرورهای پروکسی هدایت می کند تا آدرس IP شما را پنهان کند.

 

موتور جستجوی دارک وب

چندین موتور جستجوی دارک وب برای انتخاب در طبیعت وجود دارد، اگرچه آنها همیشه نتایج دقیق یا به روز ارائه نمی دهند. اکثر کاربران با تجربه Dark Web برای دسترسی به جدیدترین منابع به انجمن های دارک وب متکی هستند.

 

وب سایت های دارک وب

وب‌سایت‌های دارک وب مانند وب‌سایت‌های معمولی هستند، اما ظاهری ساده دارند، و اغلب URL‌هایی دارند که شبیه به ابهام هستند و به «.onion» ختم می‌شوند. بسیاری از وب سایت های دارک وب ناامن هستند و باید با احتیاط مرور شوند.

 

 

خطرات دارک وب: آیا Dark Web خطرناک است؟

هکرهای دارک وب

بسیاری از گروه های هکر از دارک وب برای فروش خدمات هک، مالکیت معنوی دزدیده شده و رمزهای عبور دزدیده شده استفاده می کنند. برخی نیز ابزارهای هک مانند گونه های باج افزار و سایر ابزارهای هک را می فروشند. تعدادی از این ابزارها به اندازه کافی پیچیده هستند که به کاربران بی تجربه اجازه می دهند جرایم سایبری را انجام دهند.

 

دانلودهای آلوده

انواع مقالات تحقیقاتی غیرقانونی، کتاب های الکترونیکی و نرم افزارها در دارک وب برای دانلود در دسترس هستند. کاربران دارک وب برای اجتناب از پرداخت هزینه های مجوز، این فایل ها را دانلود می کنند. اگرچه برخی از این دانلودها می توانند به بدافزار آلوده شوند، مانند کی لاگر ها، جاسوس افزارها، باج افزارها، ویروس ها و تروجان ها.

 

دسترسی غیر قانونی

اگرچه دسترسی به دارک وب غیرقانونی نیست، دسترسی به هر وب سایت غیرقانونی، غیرقانونی است. از آنجایی که بخش اعظم Dark Web مرکزی برای محتوای غیرقانونی است، اگر مراقب نباشید ممکن است با قانون دچار مشکل شوید.

 

اقدام مضر یا مجرمانه

دارک وب به پناهگاهی امن برای انواع فعالیت های مجرمانه تبدیل شده است. در پاسخ، نه تنها سازمان‌های مجری قانون از استراتژی‌ها و فن‌آوری‌های نوآورانه برای جلوگیری از تبهکاران دارک وب استفاده می‌کنند، بلکه همکاری گسترده‌تری با آژانس‌های جهانی دارند. به عنوان مثال، آنها اطلاعات، منابع و هماهنگی عملیات را با شرکای خود در سرتاسر جهان به اشتراک می گذارند تا بازیگران بد در Dark Web را متوقف کنند.

 

کودک آزاری

در حالی که دولت های جهان به ندرت در مورد یک موضوع به توافق می رسند، همه آنها می پذیرند که پورنوگرافی کودکان جنایتی فجیع است که باید با عواقب شدید مجازات شود. برای شرکت ایمن در تجارت محتوای سوء استفاده جنسی از کودکان، به دور از بازوی دراز قانون، آرایشگران و سوء استفاده کنندگان به امن ترین و ناشناس ترین گوشه اینترنت روی می آورند. برخی از طرفداران استدلال می کنند که Dark Web باعث آزار کودکان شده است و سوء استفاده کنندگان در تبادل تصاویر، فیلم ها، روش ها و خدمات با یکدیگر احساس امنیت بیشتری می کنند.

 

ناشناس بودن

طلوع اینترنت ثابت کرده است که ناشناس بودن چیزی شبیه یک شمشیر دولبه است. اگرچه ناشناس بودن دارک وب می‌تواند از افراد در معرض خطر مانند قربانیان سوء استفاده، فعالان، افشاگران، اهداف سیاسی و روزنامه‌نگاران محافظت کند، اما می‌تواند ترول‌ها، سوء استفاده‌کنندگان، داکسرها، قاچاقچیان مواد مخدر، پورنوگرافی‌های کودکان و سایر افرادی را که در محیط‌هایی رشد می‌کنند، تقویت کند. بدین‌گونه عاری از هرگونه عواقب قانونی هستند.

 

چگونه بفهمم اطلاعات من در دارک وب است یا خیر؟

وب سایت های Dark Web می توانند اطلاعات کاربری دزدیده شده مانند تصاویر، ویدئوها، داده های کارت اعتباری، نام کاربری، رمز عبور، آدرس، اطلاعات حساب بانکی، شماره تامین اجتماعی و موارد دیگر را بفروشند. تعدادی ابزار امنیتی و وب‌سایت رایگان وجود دارد که اگر داده‌های شما در بازارهای تاریک نت باشد، می‌توانند به شما اطلاع دهند. از آنجایی که این ابزارها بسیار عالی نیستند، باید مراقب علائم زیر در مورد نقض حریم خصوصی باشید:

 • هشدارهای امنیتی ورود به سیستم را از موسسات مالی، صفحات رسانه های اجتماعی یا حساب ایمیل خود دریافت می کنید.
 • رسانه خصوصی شما به صورت آنلاین منتشر می شود.
 • شما از حساب های خود قفل شده‌اید.
 • فعالیت غیرعادی در گزارش های اعتباری شما وجود دارد.
 • شما حملات فیشینگ دریافت می کنید که اطلاعات محرمانه شما را حمل می کند.
 • عوامل تهدید از داده های حساس شما برای باج گیری شما استفاده می کنند.
 • شما قربانی یک حمله swatting هستید.

 

 

اگر اطلاعات شما در دارک وب است چه باید کرد؟

 1. برای مشاوره در مورد پیشگیری از تقلب با دفاتر اعتباری اصلی تماس بگیرید.
 2. حساب بانکی خود را مسدود کنید.
 3. به طور مرتب آخرین گزارش های اعتباری خود را برای فعالیت مشکوک بررسی کنید.
 4. رمز عبور و پاسخ به سوالات مخفی خود را تغییر دهید.
 5. جدیدترین ابزارهای امنیت سایبری را برای دفاع از امنیت خود دانلود کنید.
 6. بیاموزید که چگونه از ردپای دیجیتال خود در برابر حملات آینده محافظت کنید.
 7. تعریف امنیت سایبری و بهترین شیوه های آن را برای کاهش خطرات خود بیاموزید.

 

همچنین پیشنهاد ویژه ما به شما تهییه دوره امنیت سایت است.

 

 

مانیتورینگ دارک وب چیست؟

نظارت بر دارک وب یک روش اطلاعاتی تهدید است که شامل ردیابی و نظارت بر سایه های اینترنت برای اطلاعات خصوصی است. نظارت بر دارک وب می‌تواند شامل اسکن داده‌هایی مانند اعتبارنامه‌های لو رفته، شماره‌های کارت اعتباری سرقت‌شده، شماره‌های تامین اجتماعی، داده‌های بانکی لو رفته و سایر اطلاعات حساس به خطر افتاده باشد.

سازمان‌ها معمولاً از مانیتورینگ تاریک وب برای محافظت از خود در برابر نقض داده‌ها و جرایم سایبری فعالانه استفاده می‌کنند. با ردیابی Dark Web، سازمان ها می توانند به سرعت متوجه شوند که آیا داده های آنها به خطر افتاده است یا خیر و اقداماتی را برای کاهش آسیب انجام دهند.

نظارت بر Dark Web می تواند گران و پیچیده باشد، اما با خرید و فروش داده های خصوصی بیشتری در بستر اینترنت، این امر به طور فزاینده‌ای حیاتی می شود.

 

چه کسی دارک وب را اجرا می کند؟

هیچ موجودیت واحدی دارک وب را اجرا نمی کند. در عوض، این مجموعه‌ای از وب سایت های مخفی است که از طریق مرورگرهای وب استاندارد قابل دسترسی نیستند. با این حال، ریشه Dark Web را می توان در برخی از نوآوری های تکنولوژیکی دولت ایالات متحده جستجو کرد.

همانطور که گفته شد، وب سایت های موجود در دارک وب معمولاً تنها از طریق نرم افزار خاصی به نام شبکه TOR قابل دسترسی هستند. شبکه TOR در ابتدا توسط نیروی دریایی آمریکا برای محافظت از ارتباطات مخفی بین پرسنل خدمات ایجاد شد.

همانطور که TOR در پیچیدگی رشد کرد، توسط مجرمان و دیگرانی که مایل به ناشناس ماندن آنلاین بودند نیز مورد استفاده قرار گرفت. ناشناس بودن شبکه TOR آن را به مکانی محبوب برای فعالیت های غیرقانونی مانند فروش مواد مخدر، اسلحه و سایر کالاهای غیرقانونی تبدیل کرده است.

 

چرا دارک وب وجود دارد؟

دارک وب برای محافظت از ناشناس بودن کاربران وجود دارد. پیشرفت می کند زیرا به کاربرانی در سراسر جهان که برای انجام تراکنش های غیرقانونی یا برقراری ارتباط مخفیانه باید ناشناس بمانند، خدمات می دهد. پس چرا مجریان قانون دارک وب را از بین نمی برند؟

خب، خود دارک وب غیرقانونی نیست. از نظر فنی، این فقط یک شبکه برای فعالیت های ناشناس است. علاوه بر این، Dark Web به اندازه بقیه اینترنت جهانی است. از بین بردن هر شبکه در دارک وب غیرممکن است.

در عوض، تیم‌های مجری قانون منابعی را برای تصرف و تعطیل کردن بازارهای بدنام دارک وب اختصاص می‌دهند. به عنوان مثال، ممکن است شما در مورد تصرف تاریک وب بازار Hansa شنیده باشید. معامله گران در بازار هانسا داروهای غیرقانونی، بدافزار، خدمات غیرقانونی و مواد شیمیایی را ممنوع می فروختند.

به یاد داشته باشید، Dark Web همچنین می‌تواند فضایی برای اشتراک‌گذاری اطلاعات و ایده‌های افراد بدون ترس از سانسور یا تلافی باشد. در کشورهایی با حکومت های مستبد، دارک وب فضای مهمی برای آزادی بیان در برخی از نقاط جهان است.

 

بهترین شیوه ها و قوانین ایمنی برای مرور عمیق و تاریک وب

 • در حالی که یک مرورگر معمولی برای اکثر بخش‌های دیپ وب مناسب است، برای دارک وب به TOR نیاز دارید.
 • از شبکه خود با فایروال و VPN محافظت کنید. یک VPN همچنین آدرس IP شما را برای حفظ حریم خصوصی بیشتر پنهان می کند.
 • از وب سایت های غیرقانونی خودداری کنید، حتی اگر کنجکاو هستید. چنین وب سایت هایی ممکن است حاوی بدافزار،
 • تله های فیشینگ یا محتوای آسیب زا باشند.
 • فایل ها را دانلود نکنید مگر اینکه به منبع آن اعتماد دارید.
 • از رایانه خود با نرم افزار ضد بدافزار محافظت کنید.
 • میکروفون و وب کم خود را جدا کنید. پس از مرور وب‌سایت‌های ناشناخته، از اسکنر و ابزار حذف رایگان ضد جاسوس‌افزار برای بررسی سیستم خود برای جاسوس‌افزار، نرم‌افزار استالکر و کیلاگر استفاده کنید.

 

 

تاریخچه و آینده Deep Web و Dark Web

در حالی که محتوای وب که توسط موتورهای جستجوی استاندارد ایندکس نشده است به قدمت اینترنت است، خود اصطلاح Deep Web توسط دانشمند کامپیوتر مایکل کی برگمن در سال 2001 ابداع شد. از آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی دریایی ایالات متحده در اواسط دهه 1990 برای محافظت از هویت عوامل اطلاعاتی.

دیپ وب به جایی نمی رسد. Deep Web نه تنها برای فعالیت صادقانه مفید است، بلکه می تواند 500 برابر بزرگتر از بستر وب باشد. بنابراین، حتی اگر دلیل موجهی برای آن وجود داشته باشد، حذف دیپ وب غیرممکن خواهد بود.

Dark Web نیز به جایی نمی رسد. فن آوری هایی که به راه اندازی دارک وب کمک کردند به دلیل استفاده گسترده و پیچیدگی هایشان نمی توانند از اینترنت پاک شوند.

انتظار داشته باشید که دارک وب بخشی کوچک اما فعال از دیپ وب باقی بماند و از فعالیت های مجرمانه و همچنین آزادی های مدنی در کشورهایی که دولت ها آزادی ها را سرکوب می کنند، حمایت می کند.

لطفا امتیاز دهید

این مقاله را به اشتراک بگذارید

با عضویت در خبرنامه ایمیلی از آخرین مقالات و کدهای تخفیف باخبر شو!

میخوای کسب و کار آنلاین
و پر فروش داشته باشی؟

با ما در ارتباط باش، میتونیم کمکت کنیم!

رشد و توسعه کسب و کار آنلاین با پانا مارکتینگ

پانا مارکتینگ در تمامی شهرهای کشور فعالیت دارد اما دفتر اصلی فعلی ما در مشهد می باشد. مطالعه بیشتر

راههای ارتباط با ما

با شما تماس می گیریم!