چرخه رنگ و دایره رنگ چیست؟

با چرخه رنگ یا دایره رنگ، انواع رنگ ها را باهم ترکیب کنید و یک پالت رنگی جذاب بسازید
آنچه در این مقاله میخوانید:

چرخه رنگ یا دایره رنگ به شما کمک می کند تا بدانید چه رنگ هایی با هم خوب به نظر می رسند تا از آن پالت های رنگی برای انواع طراحی گرافیک در هرجایی که مایلید استفاده کنید.

 

تئوری رنگ و چرخه رنگ

تا به حال به این فکر کرده‌اید که طراحان و هنرمندان چگونه ترکیب رنگی عالی را پیدا می کنند؟

آنها از تئوری رنگ استفاده می کنند. تئوری رنگ ترکیبی عملی از هنر و علم است که برای تعیین اینکه چه رنگ هایی با هم خوب به نظر می رسند استفاده می شود. چرخه رنگ در سال 1666 توسط آیزاک نیوتن اختراع شد که طیف رنگ را روی یک دایره ترسیم کرد. چرخه رنگ اساس تئوری رنگ است، زیرا رابطه بین رنگ ها را نشان می دهد.

رنگ هایی که در کنار هم ظاهر خوبی دارند، هارمونی رنگ نامیده می شوند. هنرمندان و طراحان از اینها برای ایجاد ظاهر یا احساس خاصی استفاده می کنند. برای یافتن هارمونی رنگ ها با استفاده از قوانین ترکیب رنگ ها می توانید از چرخ رنگ استفاده کنید. ترکیب رنگ ها موقعیت های نسبی رنگ های مختلف را تعیین می کنند تا رنگ هایی را پیدا کنند که جلوه‌ای دلپذیر ایجاد کنند.

دو نوع چرخ رنگ وجود دارد. چرخ رنگ RYB یا قرمز، زرد، آبی معمولاً توسط هنرمندان استفاده می شود، زیرا به ترکیب رنگ ها کمک می کند. سپس چرخه رنگی RGB یا قرمز، سبز و آبی وجود دارد که برای استفاده آنلاین طراحی شده است. زیرا به مخلوط کردن نور اشاره دارد – مانند صفحه نمایش رایانه یا تلویزیون.

 

انواع روش های ترکیب رنگ

مکمل (Complementary)

دو رنگ که در دو طرف چرخه رنگ قرار دارند. این ترکیب کنتراست بالا و ترکیب رنگی تاثیرگذاری بالا را فراهم می کند. این رنگ ها با هم روشن تر و برجسته تر به نظر می رسند.

ترکیب رنگی مکمل (Complementary)

 

 

تک رنگ (Monochromatic)

سه سایه، تن و ته رنگ از یک رنگ پایه. ترکیب رنگی ظریف و محافظه کارانه را ارائه می دهد. این یک ترکیب رنگ همه کاره است که به راحتی در پروژه های طراحی برای ظاهری هماهنگ اعمال می شود.

ترکیب رنگی تک رنگ (Monochromatic)

 

 

مشابه (Analogous)

سه رنگ که در کنار هم روی چرخ رنگ قرار دارند. برای متعادل کردن یک طرح رنگ مشابه، یک رنگ غالب را انتخاب کنید و از بقیه به عنوان مکمل استفاده کنید.

ترکیب رنگی مشابه (Analogous)

 

سه گانه (Triadic)

سه رنگ که به طور مساوی روی چرخ رنگ قرار گرفته‌اند. این یک طرح رنگی با کنتراست بالا را ارائه می دهد. اما کمتر از ترکیب رنگ های مکمل – آن را متنوع تر می کند. این ترکیب پالت های رنگی جسورانه و پر جنب و جوش ایجاد می کند.

سه گانه (Triadic)

 

چهارگانه (Tetradic)

چهار رنگ که به طور مساوی روی چرخه رنگ قرار گرفته‌اند. طرح‌های رنگی تترادیک پررنگ هستند و اگر اجازه دهید یک رنگ غالب باشد و از رنگ‌های دیگر به عنوان شدت استفاده کنید، بهتر عمل می‌کنند. هرچه رنگ های بیشتری در پالت خود داشته باشید، تعادل آن دشوارتر است.

چهارگانه (Tetradic)

 

رنگ های اولیه، ثانویه و ثالثیه

12 رنگ اصلی در چرخه رنگ وجود دارد. در چرخه رنگ RGB، این رنگ ها قرمز، نارنجی، زرد، سبز چارتری، سبز، سبز بهاری، فیروزه‌ای، لاجوردی، آبی، بنفش، سرخابی و رز هستند.

 

چرخه رنگ را می توان به رنگ های اولیه، ثانویه و سوم تقسیم کرد.

رنگ های اصلی در چرخه رنگ RGB رنگ هایی هستند که با هم، نور سفید خالص ایجاد می کنند. این رنگ ها قرمز، سبز و آبی هستند. در چرخه رنگ RYB، رنگ های اصلی رنگ هایی هستند که نمی توانند با رنگ های دیگر ترکیب شوند. سه رنگ اصلی وجود دارد: قرمز، زرد و آبی.

رنگ های ثانویه رنگ هایی هستند که از ترکیب دو رنگ اصلی حاصل می شوند. سه رنگ فرعی وجود دارد. در چرخه رنگ RGB، اینها فیروزه‌ای، سرخابی و زرد هستند. وقتی نور را با هم مخلوط می کنید، قرمز و سبز رنگ زرد، سبز و آبی فیروزه‌ای و آبی و قرمز سرخابی می شوند.

در چرخه رنگ RYB، رنگ های ثانویه بنفش (قرمز مخلوط با آبی)، نارنجی (قرمز با زرد مخلوط شده) و سبز (زرد مخلوط با آبی) هستند.

رنگ های سوم رنگ هایی هستند که از ترکیب یک رنگ ثانویه با یک رنگ اصلی ساخته می شوند. شش رنگ درجه سوم وجود دارد. در چرخه رنگ RGB اینها نارنجی، سبز چارتروس، سبز بهاری، لاجوردی، بنفش و رز هستند.

در چرخه رنگ RYB، رنگ های سوم قرمز-نارنجی، زرد-نارنجی، زرد-سبز، آبی-سبز، آبی-بنفش و قرمز-بنفش هستند.

رنگ های اولیه، ثانویه و ثالثیه

 

رنگ های گرم و سرد

چرخه رنگ را نیز می توان به دو نوع رنگ گرم و سرد تقسیم کرد. گرمی یا خنکی یک رنگ به عنوان دمای رنگ آن نیز شناخته می شود. ترکیبات رنگی که در چرخ رنگ یافت می شوند اغلب دارای تعادل رنگ های گرم و سرد هستند.

بر اساس روانشناسی رنگها، دمای رنگ های مختلف احساسات متفاوتی را برمی انگیزد. به عنوان مثال، گفته می شود که رنگ های گرم آرامش و انرژی را به ذهن می آورند، در حالی که رنگ های سرد با آرامش و انزوا همراه هستند.

 

  • رنگ های گرم رنگ هایی از قرمز تا زرد هستند. گفته می شود که این رنگ ها مانند خورشید گرما را به ذهن تداعی می‌کنند.
  • رنگ های سرد رنگ هایی از آبی تا سبز و بنفش هستند. گفته می شود که این رنگ ها مانند آب خنکی را به ذهن تداعی می‌کنند.

 

رنگ های گرم و سرد

 

سایه ها، رنگ ها و تن ها

می‌توانید با افزودن سیاه، خاکستری و سفید به رنگ پایه، سایه‌ها، رنگ‌ها و تن‌های رنگی ایجاد کنید.

 

سایه

یک سایه با افزودن رنگ مشکی به رنگ پایه ایجاد می شود و رنگ را تیره می کند. این یک رنگ عمیق تر و غنی تر ایجاد می کند. سایه ها می توانند کاملاً دراماتیک باشند و می توانند غالب باشند.

 

رنگ

رنگ با افزودن رنگ سفید به رنگ پایه ایجاد می شود و رنگ را روشن می کند. این می تواند شدت رنگ را کاهش دهد و هنگام متعادل کردن ترکیب رنگ های زنده تر مفید است.

 

تن

یک تن با ترکیب سیاه و سفید – یا خاکستری – با رنگ پایه ایجاد می شود. رنگ‌ها مانند رنگ‌ها، نسخه‌های ظریف‌تری از رنگ اصلی هستند. رنگ‌ها کمتر به رنگ پاستلی به نظر می‌رسند و می‌توانند پیچیدگی‌هایی را که در رنگ پایه مشخص نیستند، آشکار کنند.

سایه ها، رنگ ها و تن ها

 

رنگ، اشباع و درخشندگی (Hue, Saturation and Luminance)

رنگ اساساً هر رنگی در چرخه رنگ است. هنگامی که از چرخ رنگ یا انتخابگر رنگ استفاده می کنید، می توانید میزان اشباع و درخشندگی یک رنگ را تنظیم کنید.

  • اشباع شدت یا خلوص رنگ است.
  • درخشندگی میزان روشنایی یا نور یک رنگ است.

 

رنگ، اشباع و درخشندگی

 

 

معانی رنگ و طرح های رنگی

این فقط مقدمه‌ای است برای دنیای جذاب رنگ ها. چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد! به عنوان مثال، آیا می دانستید که رنگ آبی سلطنتی در دهه 1800 برای ملکه شارلوت ایجاد شد؟ اگر می‌خواهید درباره رنگ‌ها اطلاعات بیشتری کسب کنید، صفحه معانی رنگ ها ما را بررسی کنید. که در آنجا تاریخچه و معنای صدها رنگ را بررسی می‌کنیم. همچنین مطالعه مقاله معرفی طرح و رنگ های زیبا می تواند انتخاب پالت رنگی مناسب پروژه شما را برایتان آسان تر کند.

 

 

ابزار آنلاین ترکیب رنگ

با کمک ابزار ترکیب رنگ Canva می توانید رگها را ترکیب کنید و پالت رنگ مورد علاقه خود را بسازید. چرخه رنگ Canva یک چرخ رنگ RGB است، زیرا برای استفاده آنلاین طراحی شده است.

میانگین 5 از 5 - (1 نفر امتیاز داده‌اند)

این مقاله را به اشتراک بگذارید

با عضویت در خبرنامه ایمیلی از آخرین مقالات و کدهای تخفیف باخبر شو!

میخوای کسب و کار آنلاین
و پر فروش داشته باشی؟

با ما در ارتباط باش، میتونیم کمکت کنیم!

رشد و توسعه کسب و کار آنلاین با پانا مارکتینگ

پانا مارکتینگ در تمامی شهرهای کشور فعالیت دارد اما دفتر اصلی فعلی ما در مشهد می باشد. مطالعه بیشتر

راههای ارتباط با ما

با شما تماس می گیریم!